33

„Świeradów – Zdrój
W województwie dolnośląskim na terenie Sudetów Zachodnich, położone jest urocze miasto uzdrowiskowe Świeradów – Zdrój. Miejscowość liczy pięć tysięcy mieszkańców. Połączona jest administracyjnie z Czerniawą Zdrojem.

Świeradów – Zdrój jako uzdrowisko

Miano uzdrowiska Świeradów – Zdrój zyskał dzięki właściwością miejscowych wód mineralnych. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1572 roku, ale w celach leczniczych zaczęły być używane dopiero pod koniec siedemnastego wieku. Z tego też okresu pochodzi pierwszy dom zdrojowy. Obecnie miasto posiada 600 miejsc sanatoryjnych i dysponuje rzadkimi wodami radoczynnymi, szczawami oraz złożami borowiny. Z pięciu źródeł tryska woda, która pomaga w leczeniu reumatyzmu i chorób narządów ruchu, układu krążenia i chorób kobiecych. Przy deptaku znajdują się studzienki, z których każdy, zupełnie za darmo może napić się zdrowotnej wody mineralnej a na umieszczonej tabliczce poczytać o jej właściwościach. W Czerniawie natomiast z powodzeniem leczone są choroby górnych dróg oddechowych u dzieci.
W dzisiejszych czasach wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych zyskują zupełnie inne znaczenie niż kilkanaście lat wstecz, kiedy to kurorty odwiedzali tylko ludzie chorzy. Po wielomiesięcznym oczekiwaniu na miejsce w sanatorium kuracjusze przyjeżdżali na swoje turnusy rehabilitacyjne. Teraz turystyka uzdrowiskowa jest bardzo modną forma wypoczynku. Do miast uzdrowiskowych zaglądają całe rodziny, na urlopy, wakacje, weekendy albo przynajmniej na niedzielne wycieczki. Już nawet krótki pobyt w takich miejscach pomaga odstresować się i odpocząć. Nie ma tutaj wielu zabytków, poza starą zabudową uzdrowiskową. W zabytkowym domu zdrojowym, pochodzącym z 1795 roku znajduje się najdłuższa w Sudetach Hala Spacerowa. Jej długość wynosi 80 metrów. Miasto dysponuje również sześcioma wyciągami orczykowymi. Jest też skocznia narciarska i dwa tory saneczkowe. Działają też baseny i stadion. Dla miłośników czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu ciekawa propozycją jest wycieczka Głównym Szlakiem Sudeckim imienia Mieczysława Orłowicza, który tutaj bierze swój początek i ciągnie się przez całe Sudety. Najczęściej uczęszczaną jest trasa wiodąca na Stóg Izerski. Jest tam zabytkowe schronisko i najwyżej położona w Europie kopalnia odkrywkowa. Trasę można pokonać również kolejką gondolową. Ze szczytu rozpościerają się fantastyczne widoki. Warto również odwiedzić Czarci Młyn i zobaczyć wciąż działające urządzenia młyńskie, między innymi koło wodne. W chłodne dni można się ogrzać przy starym piecu chlebowym a nawet samodzielnie zemleć ziarno na mąkę. W niektóre dni serwowany jest również świeży, chrupiący chleb. Jak głosi legenda, przed wejściem do młyna należy dotknąć głowę lwa aby uchronić się przed złą mocą Czartka mieszkającego we młynie.”