Duszniki – Zdrój i ich turystyczne walory

31

Duszniki – Zdrój mają się czym pochwalić, a powodów, dla których warto je odwiedzić, jest sporo. To ciekawe uzdrowisko może się pochwalić piękną okolicą oraz długą historią, a dzięki swym zabytkom już dawno stało się jednym z ważniejszych punktów w programie niejednej wycieczki po Dolnym Śląsku. Co warto wiedzieć na temat tego kurortu?

Z kart historii – Duszniki i ich dzieje
Wiadomo, że osadnictwo na terenie tego uzdrowiska zaczęło się rozwijać już w okresie neolitu, natomiast lokacja miasta nastąpiła już w początkach XIV wieku. Bliskość szlaków handlowych, które łączyły Czechy ze Śląskiem, sprzyjała rozwojowi miejscowości, która dziś kojarzona jest przede wszystkim z działalnością uzdrowiskową. Najcenniejszym skarbem tego kurortu są lecznicze wody, z których Duszniki znane były już w XV wieku. Działalność uzdrowiskową zaczęto tu jednak prowadzić dopiero w połowie XVIII stulecia. Od 1802 roku, z woli króla Prus, zaczęto tu wznosić pierwsze obiekty uzdrowiskowe. Pijalnia, park zdrojowy, pierwsze sanatoria – wszystko to sprawiło, iż w XIX wieku Duszniki stały się uzdrowiskiem o międzynarodowym znaczeniu. Najlepszym okresem w jego dziejach był początek XX stulecia, kiedy to wypoczynek w tej miejscowości cieszył się wyjątkowo silnym zainteresowaniem. Dziś Duszniki są i znanym kurortem, i ważnym ośrodkiem turystycznym. W jaki sposób można spędzić tu wolny czas?

Duszniki – Zdrój i ich atrakcje: co warto zobaczyć?
Duszniki są wyraźnie podzielone na część uzdrowiskową, skupioną wokół parku i pijalni wód, oraz część miejską, na terenie której nie brak pięknych budowli z czasów świetności tego miasta. Zachwyca tu zabytkowy układ urbanistyczny i malowniczy rynek, nie brak tu zabytkowych kamienic oraz świątyń, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje kościoła św. Piotra i Pawła. Choć z zewnątrz wygląda on dość niepozornie, w jego murach kryje się wiele cennych dzieł sztuki. Ambona w kształcie wieloryba, wykonana w XVIII wieku, boczne kaplice z pięknymi ołtarzami – -oto powody, dla których warto tutaj zajrzeć. Duszniki mogą się też pochwalić tak cenną atrakcją, jaką jest barokowy młyn papierniczy, pochodzący z XVII wieku. Dziś w jego wnętrzu mieści się Muzeum Papiernictwa, w którym można zapoznać się z metodami produkcji papieru oraz jego historią. Nie brak tu również zabytkowych maszyn i urządzeń, które skutecznie przyciągają uwagę turystów.

Duszniki – Zdrój to piękne uzdrowisko, na terenie którego każdy z nas będzie mógł w przyjemny i pożyteczny sposób spędzić wolny czas. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać wspaniałe wycieczki po pobliskich Górach Stołowych oraz po miejscowościach leżących w Kotlinie Kłodzkiej. Piękna sceneria i korzystny klimat sprawią, że taki wypoczynek każdemu z nas przyniesie wiele korzyści.