3 mniej znane, ale bardzo ciekawe uzdrowiska w Polsce

uzdrowisko jacuzi regeneracja

Uzdrowiska to miejscowości o szczególnych walorach leczniczych spowodowanych czynnikami naturalnymi. Przede wszystkim są to bogate w minerały wody, ale także warunki klimatyczne, jakość powietrza. W Polsce obecnych jest 46 miejscowości – uzdrowisk.

W zależności od bogactw naturalnych jakie skrywają, skierowane są dla osób cierpiących na różne schorzenia. Uzdrowiska są jednocześnie bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym.

Wysowa-Zdrój – wizytówka Beskidu Niskiego

Wysowa-Zdrój położona jest w południowej Małopolsce, w powiecie gorlickim Beskidu Niskiego. W Wysowej znajduje się szpital uzdrowiskowy. Skupia się on głównie na leczeniu schorzeń układu pokarmowego, oddechowego i choroby nerek. Szpital współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Wody mineralne, w które bogata jest Wysowa to tzw. szczawy i solanki. Jedna z wód leczniczych wzięła nazwę od profesora Franciszka Kokota – wybitnego nefrologa ŚUM. Pijalnia jest chętnie odwiedzana przez wczasowiczów.

Świerardów-Zdrój – unikalne wody radonowe

To uzdrowiskowe miasto leży w województwie dolnośląskim i liczy tylko 4 tys. mieszkańców. Występują tu unikalne w skali kraju wody radonowe. Wykorzystuje się je w leczeniu schorzeń aparatu ruchu, reumatyzmu, cukrzycy i chorób tarczycy. Oprócz kąpieli w wodach radonowych, Świerardów oferuje także liczne borowiny.

Szczawnica – perła uzdrowisk

Szczawnica to niezwykle malownicza miejscowość południowej Małopolski. Leży ona u podnóża Pienin ze słynnym szczytem Trzy Korony. Szczawnica bogata jest we wspomniane szczawy. Wody te bogate są w jony sodu, jodu, bromku i sole wodorowęglanowe. Oferta lecznicza jest bardzo bogata. Oprócz picia mineralnych wód w pięknej pijalni, możliwe są kąpiele, hydroterapie, masaże czy kinezyterapia.

Tutaj ciekawy artykuł o tym czemu Szczawnica jest nazywana miastem o leczniczych właściwościach.

Szczawnica ukierunkowana jest głównie na choroby górnych dróg oddechowych, ale także chorób reumatycznych.

Szczawnica to miejscowość o dużych walorach turystycznych, a jej historia uzdrowiskowa jest bardzo bogata. Pijalnia wód powstała już w 1863 roku, zaś inhalatorium ma prawie 100 lat. W najbliższej okolicy liczne są także szlaki turystyczne pozwalające w pełni poznać piękno tego regionu Polski.